مديرعامل بانک انصار در گفت و گو با سنا مطرح کرد:راهکارهايي براي صيانت از بازار سرمايه / رشد ۳۵۰ درصدي بورس در يک سال-کدخبر:990993

مديرعامل بانک انصار در گفت و گو با سنا مطرح کرد:

راهکارهايي براي صيانت از بازار سرمايه / رشد ۳۵۰ درصدي بورس در يک سال

مهدي رضايي: «بازار سهام در شش ماه اخير، روزهاي کم‌سابقه‌اي را سپري کرده و رشد چشمگيري داشته به شکلي که ارزش آن از حدود ۱۸۰۰ هزار ميليارد تومان به بيش از ۶۰۰۰ هزار ميليارد تومان رسيده است. بدون احتساب رشد حاصل از ورود شرکت‌هاي جديد، بازار سهام در نيمه اول سال بيش از ۱۹۴ درصد رشد کرده و در صورتي که بخواهيم بازه زماني بررسي را افزايش داده و تغييرات طي يک سال اخير را محاسبه کنيم، ميزان رشد به بيش از ۳۵۰ درصد افزايش خواهد يافت.»

مديرعامل بانک انصار در گفت و گو با پايگاه خبري بازارسرمايه (سنا) و در خصوص دلايل رشد بازارسهام درنيمه نخست سال جاري اظهار کرد: به نظر مي‌رسد مواردي نظير جاماندگي تاريخي نسبت به رشد ارزش ساير دارايي‌ها به ويژه ارز، چشم‌انداز افزايش بيشتر نرخ ارز و انتظارات تورمي شکل گرفته نزد آحاد اقتصادي، افزايش قابل ملاحظه سهامداران جديد و ايجاد جريان ورودي پرقدرت منابع جديد به بازار سهام، سهولت معامله در بازار سهام نسبت به ساير بازارهاي دارايي و افزايش دشواري معامله در بازارهايي نظير مسکن و خودرو پس از شيوع کرونا و همچنين صيانت دولت از بازار سهام، بخشي از علل رشد بازار در نيمه اول سال بوده است.

مهدي رضايي افزود: اما همانگونه که از ابتدا نيز مشخص بود، رشد بازار سهام نتوانست براي هميشه تداوم يابد و بازار سرمايه پس از ثبت رکوردي بالاتر از ۲.۱ ميليون واحد در ميانه تابستان، روند نزولي در پيش گرفت. اين روند طي دو ماه اخير در بازار سهام وجود داشته و تاکنون کاهشي کمتر از ۳۰ درصد را در شاخص بورس تجربه کرده است.

نوسان، جزء جدايي‌ناپذير بازارهاي مالي

وي نوسان را جزء جدايي‌ناپذير بازارهاي مالي مانند سهام دانست و افزود: ريزش، چه از جنس حباب و چه از جنس تغيير شرايط بنيادين، به صورت تاريخي همواره در بازار سهام تجربه شده و آخرين مورد آن مربوط به ريزش ۳۲ درصدي شاخص کل در دي‌ماه ۱۳۹۲ است که بازگشت شاخص به نقطه اوج قبلي را پس از آن شاهد بوديم. البته در آن زمان، متغيرهاي بنيادين به ويژه قيمت جهاني کالاهاي پايه با کاهش چشمگير همراه شده بود و همين موضوع از علل اصلي طولاني شدن دوره بازگشت بازار سهام بود.

سرمايه‌گذاري نهادي در سهام، همچنان گزينه‌اي مناسب

مديرعامل بانک انصار بيان کرد: در شرايط فعلي از منظر متغيرهاي بنيادين بازار سرمايه شرايط به شکلي است که مجموع سود تقسيمي در نيمه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۴۸ درصد افزايش يافته و با توجه به تعويق برگزاري مجامع به دليل محدوديت‌هاي ناشي از کرونا و انتقال برخي مجامع به ماه‌هاي مهر و آبان، احتمالا در پايان سال اين مبلغ نسبت به سال قبل رشدي بيش از اين داشته باشد.

وي در خصوص دوره مالي پيش رو نيز گفت: با در نظر گرفتن برخي مفروضات براي قيمت جهاني کالاهاي پايه، در يک برآورد اوليه مي‌توان انتظار داشت سودآوري بنگاه‌هاي بورسي به بيش از ۲۵۰ هزار ميليارد تومان افزايش يابد. البته تغييرات نرخ دلار مي‌تواند اين برآورد را در هر دو جهت مثبت و منفي تعديل سازد. بر اساس ارقام فوق به نظر مي‌رسد سرمايه‌گذاري نهادي در سهام با سودآوري بالا مي‌تواند در افق‌هاي بيش از يکساله همچنان گزينه مناسبي تلقي شود.

کاهش قيمت سهام و جذابيت خريد

اين کارشناس بازارسرمايه، رشدهاي اخير قيمت ارز و همزمان افت قيمت در بازار سهام را دليلي براي کاهش ارزش دلاري بازارسرمايه طي دو ماه اخير عنوان کرد و گفت: محاسبه شاخص ارزش دلاري بازار سهام نشان مي‌دهد که اين شاخص در شهريورماه به کمترين سطح در پنج ماه اخير رسيده است و همين موضوع، جذابيت محسوسي در قيمت سهام براي خريد ايجاد کرده است؛ البته بايد توجه داشت که در دو ماه اخير، مساله افزايش قيمت ارز بيش از کاهش قيمت سهام بر تغييرات ارزش دلاري بازار سرمايه موثر بوده است. در مجموع کاهش قيمت سهام بسياري از سهم‌ها را براي خريداران جذاب‌تر کرده است.

رضايي ادامه داد: با وجود اين موارد، انجام اقداماتي جهت ثبات‌بخشي به بازار، بازگشت اطمينان به سهامداران، انجام وظايف حرفه‌اي نهادهاي مالي از جمله بازارگرداني و توسعه ابزارهاي مشتقه، حمايت‌هايي است که مي‌تواند در کوتاه‌مدت شرايط بازار را بهبود بخشد و در بلندمدت توسعه بازار را به دنبال داشته باشد.

حضور سه ميليون سهامدار فعال در بورس و پتانسيل‌هاي پيش رو

وي تصريح کرد: در حال حاضر با وجود آنکه قيمت دلاري برخي سهم‌ها در سطوح بسيار جذاب و نزديک به مقادير ابتداي سال قرار دارد، تقاضايي براي آن‌ها وجود ندارد. انجام اقداماتي در سطح اقتصاد کلان جهت ايجاد اعتماد دروني براي سرمايه‌گذاران در خصوص تسهيل کسب و کار شرکت‌ها و تداوم صادرات مناسب شرکت‌ها ازجمله مهمترين موضوعاتي است که مي‌تواند ثبات را در بازار و اطمينان را در  سهامداران تقويت کند و مجددا نگاه بلندمدت نزد سهامداران را تقويت کند. فراموش نکنيم که طي يک سال اخير، بيش از سه ميليون سهامدار فعال وارد بازار سهام شده‌اند و اين موضوع پتانسيل بسيار خوبي براي رشد بلندمدت بازار ايجاد کرده است.

بازارگرداني و آثار آن بر بازارسرمايه

مديرعامل بانک انصار با تاکيد بر توجه به بازارگرداني گفت: انجام وظايف قانوني و حرفه اي نهادهاي مالي به ويژه مقوله بازارگرداني از ديگر مواردي است که بايد در زمينه صيانت بازار سهام صورت گيرد. عملکرد بازارگرداني در نيمه اول سال چه در زمان رشد بازار و چه در زمان ريزش بازار مي توانست قويتر باشد و اقدامات اخير ارکان بازار سرمايه در خصوص فعاليت بازارگردان ها در بازار سرمايه گام مهم و مفيدي براي حمايت از بازار و افزايش اعتماد سهامداران بود. در معاملات اوراق مشارکت و صکوک و به طور کل اوراق با درآمد ثابت بازارگردان حضور دارد، از اين رو نقدشوندگي اين اوراق در سطح مناسبي قرار دارد، اما در حوزه سهام اين رکن کمتر مورد استفاده قرار گرفته بود.

وي افزود: با توجه به اينکه نقدشوندگي يکي از اصول مهم بازار کارا به حساب مي آيد در حال حاضر بازارگرداني با هدف تنظيم عرضه و تقاضا، تحديد دامنۀ نوسان قيمت و افزايش نقدشوندگي ورقۀ بهادار يکي از الزامات ورود يک شرکت به بازار در برخي از بورس هاي بين المللي است.

اين کارشناس بازارسرمايه در ادامه به فوايد بازارگرداني اشاره کرد و توضيح داد: مواقعي که بازار کاهشي و منفي مي شود، ايجاد صف‌هاي فروش در نمادها و اقدام نکردن به موقع جهت کاهش فشار فروش سبب ايجاد ترس نزد سهامداران مي شود و در صورت عدم مديريت اين جو رواني از طريق بازارگرداني به موقع، اين صف‌ها بزرگتر مي شود. اين شرايط مي تواند بسياري از سهامداران تازه‌ وارد را به خروج از بازار ترغيب کند. بازارگرداني مي تواند اين وضعيت را مديريت و اعتماد را در بازار تقويت کند. ذکر اين نکته هم مهم است که بازارگرداني علاوه بر افزايش نقدشوندگي و افزايش کيفيت بازار سرمايه، براي بازارگردان فعاليتي سودآور نيز محسوب مي شود.

صندوق سرمايه‌گذاري اختصاصي بازارگرداني، تجربه‌اي موفق

مديرعامل بانک انصار ادامه داد: به همين دليل اين فعاليت هم براي توسعه بازار سرمايه مناسب است و هم براي توسعه نهادهاي مالي. منبع اصلي درآمد بازارگردان‌ها، اختلاف قيمتي بين سفارش‌هاي خريد و فروش است. ساير منابع بازارگردانان شامل سود و افزايش قيمت اوراق بهاداري است که نگهداري مي کنند. در بازار سرمايه، صندوق سرمايه‌گذاري اختصاصي بازارگرداني يکي از تجربه‌هاي موفق است که اين روزها نقش با اهميت آن بيش از پيش به چشم مي‌آيد و اين نهادهاي مالي بايد توسعه يابند.

وي توجه بر نقش ابزارهاي مشتقه جهت پوشش ريسک و تسهيل شرايط توسعه آن‌ها در بازار سهام را منطقي‌ترين و بهترين گزينه‌ در اختيار سياست‌گذاران بازار سرمايه عنوان کرد و افزود: هرچند که اثرات مثبت ناشي از اين ابزارها به دو دليل ماهيت پيشگيرانه (و نه درماني) و عدم آشنايي عامه سهامداران با آن‌ها، احتمالا با کمي وقفه مشخص خواهد شد، اما بايد توجه داشت که تجارب دنيا نشان مي‌دهد که تنها خود بازار مي‌تواند از بازار حمايت کند و ابداع و توسعه ابزارهاي مشتقه نيز بر همين اساس شکل گرفته است.

اوراق اختيار فروش تبعي از بهترين ابزارهاي کنترل ريسک

رضايي اضافه کرد: اوراق اختيار فروش تبعي، از بهترين گزينه‌هايي است که در بازار سهام کشور وجود دارد و مي‌تواند با حداقل هزينه به شکل محسوسي ريسک سهامداران را کاهش دهد. ويژگي دوگانه اين ابزار که مي تواند امکان تامين مالي براي سهامداران عمده را فراهم ‌آورد، اهميت مضاعفي براي آن ايجاد کرده است و با توجه به انتشار مقادير قابل ملاحظه‌اي از اين اوراق در هفته هاي اخير مي‌توان خوشبين بود که در صورت تداوم اين روند طي سال‌هاي آتي، بازار سرمايه و نظام تامين مالي کشور تحول محسوسي را تجربه کند.

چند توصيه

وي براي توسعه اين ابزار توصيه کرد: کاهش مراحل و فرآيندهاي اداري و توليد محتواي آموزشي در مقياس وسيع، از جمله اقداماتي است که سياست‌گذار بايد براي توسعه اين ابزار انجام دهد. در کنار اين موضوع، تلاش جهت توسعه ساير ابزارهاي مالي از جمله افزايش حضور غيرمستقيم مردم عادي در بازار سهام از طريق گزينه‌هايي نظير صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري نيز حتما بايد مورد توجه قرار گيرد.

رضايي در پايان توضيح داد: بايد عنوان کرد که هرگونه اقدام حمايتي از بازار سهام که بر خلاف مکانيزم‌هاي بازار باشد، شايد در کوتاه‌مدت موفق به نظر برسد، اما در بلندمدت احتمالا با اتلاف منابع و تضعيف بازار سهام همراه خواهد بود. تجارب دنيا نشان مي‌دهد حضور پررنگ نهادهاي مالي و انجام اقدامات حرفه اي توسط آن ها و توسعه ابزارهاي مشتقه، بهترين گزينه‌هايي است که علاوه بر صيانت از بازار مي‌تواند توسعه بلندمدت آن را نيز به دنبال داشته باشد.

 منبع:بازار سرمايه

 

اداره کل روابط عمومي و تبليغات

 

 

 


دوشنبه 21 مهر 1399 909 Mon 12 October 2020