سوئیفت
یکی از افتخارهای بانک انصار پیوستن به شبکه ارتباطات مالی و بانکی بینالمللی SWIFT در سال 1389 بوده که ارایه خدمات به مشتریان را از طریق شعب ارزی خود عملی ساخته است.
اهداف به کارگیری شبکه SWIFT در بانک انصار:

 ارایه خدمات بهتر به مشتریان.
 تسهیل در امر مبادلات تجاری با سرعت و امکانات بیشتر. 
 تامین امنیت بالا برای نقل و انتقالات وجوه.

مزایای ارایه خدمات به وسیله SWIFT :

1ـ استاندارد بودن

این سیستم به گونه ای طرحریزی گردیده که با ارسال پیام از طریق شبکه مذکور، امکان برقراری ارتباط بین رایانه های دو بانک و انجام کلیه مراحل انتقال پیام بدون دخالت نیروی انسانی امکانپذیر خواهد بود.

سازمان SWIFT با پذیرش استانداردهای موسسات بینالمللی چون ISITC , ISDA , ICC , ISO سهولت در انتقال پیام بین بانکی را در سطح شبکه ممکن ساخته تا پیامها در قالب حروف اختصاری به طور استاندارد خلاصه گردد.

2ـ قابل اطمینان بودن

کار با این سیستم اطمینان انتقال پیامها را تا 99.999 درصد بالا خواهد برد. علت وجود این قابلیت مفقود نشدن حتی یک پیام سوئیفتی طی سی و هفت سال گذشته در این شبکه میباشد.

اگر حجم فعلی روزانه چهار میلیون و نهصد هزار پیام که روی این شبکه رد و بدل میگردد را در نظر بگیریم قابلیت اطمینان از سیستم به 100% خواهد رسید.

3ـ امنیت سیستم

رد و بدل شدن کلید رمز بین دو کارگزار با استفاده از روابط پیچیده ریاضی و اضافه نمودن رمز دیگر به پیامها به صورت اتوماتیک توسط سوئیفت باعث گردیده تا هیچکس حتی در صورت دسترسی داشتن به پیام قادر به خواندن یا تغییر در آن نباشد. پیام فقط در سایت مقصد، توسط افراد مجاز و در حدود اختیارات تعیین شده قابل بهرهبرداری باشد.

4ـ سرعت انتقال پیام

با توجه به نقش مهم سرعت در انجام عملیات تجاری باید گفت ارسال پیام از طریق این شبکه چند ثانیه بیشتر به طول نمیانجامد به نحوی که پس از آخرین امضای مجاز بلافاصله پیام تحویل سوئیفت میگردد.
گذشته از آن ، انتقال پیام به صورت شبانه روزی صورت گرفته و تاخیری در انتقال پیام رخ نخواهد داد.

5ـ هزینه کم

هزینه ارسال پیامها از طریق سوئیفت در مقایسه با سایر روشهای انتقال پیام به خصوص تلفکس و تلکس ارزانتر میباشد. 
به دلیل اینکه که با استفاده از علایم استاندارد قابل درک برای رایانه، طول پیامها کوتاه تر می گردد ولذا هزینه اخذ شده در SWIFT کمتر میباشد.

خدماتی که بانک از طریق SWIFT ارایه مینماید:

با توجه به طبقهبندی پیامهای قابل ارسال از طریق SWIFT ، خدمات زیر در قالب ده نوع پیام به بانکهای خارجیتراز اول جهان، بانکهای داخلی و شعب این بانک به شرح زیر مخابره میگردد:

 پیامها و مکاتبات بین اعضا و سوئیفت بصورت آزاد.
 انتقال وجوه بین حساب مشتریان، اعلامیه چک و دستور عدم پرداخت چک و حوالجات.
 تاییدیه معاملات ارزی شامل خرید و فروش، سپرده، سلف، بروات و ... .
 سهام و اوراق قرضه مربوط به خزانهداری.
 فلزات گرانبها و وام سندیکایی.
 ارسال و دریافت اعتبارات اسنادی، ضمانتنامههای ارزی و اصلاحیهها.
 تراول چک.
 صورت حساب و اعلامیههای بدهکار، بستانکار و پیامهای مربوط به خزانهداری کل.

کارمزد ارایه خدمات SWIFT به مشتریان طبق تعرفه خدمات ارزی اخذ خواهد شد.

عضویت بانک انصار در شبکه SWIFT :

عضویت بانک انصار در SWIFT گامی نخست در شبکه بانکداری الکترونیک کشور به شمار می رود؛ این خدمات به منظور رفاه حال مشتریان شعب ارزی این بانک در سراسر کشور با هدف سرعت در انجام امور بانکی و صرفهجویی در وقت و ارایه طرحها و خدمات نوین بانکی میباشد.

 

 

نظر شما در مورد این صفحه