سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا) 

سامانه تسویه ناخالص آنی (Real Time Gross Settlement) یا ساتنا یک سامانه الکترونیکی است، که به منظور تسویه مبالغ درشت که باید بسیار سریع بین بانک‌ها منتقل و سپس به حساب مقصد واریز شود، ایجاد و راه‌ اندازی شده است.

این سامانه در راستای گسترش و توسعه اتوماسیون عملیات بین بانکی و همچنین ارتقاء سطح کیفی تبادلات و کاهش هزینه و زمان انجام مبادلات بین بانکی راه‌اندازی شده است.

در سامانه تسویه ناخالص آنی که به اختصار به آن ساتنا گفته می‌شود، بانک‌ها دستور پرداخت‌های کلان را به صورت الکترونیکی به ساتنا در بانک مرکزی ارسال می‌کنند و ساتنا بلافاصله بانک دستوردهنده را بدهکار و بانک مقصد را بستانکار می‌کند.

در این روش امکان جابجایی و انتقال وجوه مشتریان بدون نیاز به تبادل چک‌های رمزدار، وجه نقد و چک‌های مسافرتی، بین شعب بانک‌های مختلف به صورت الکترونیک انجام می شود.

این سامانه، شامل یک سیستم نگه‌دارنده حساب تسویه بانک‌ها نزد بانک مرکزی است که انجام نقل و انتقال وجه جهت تسویه امور بین بانکی در آن صورت می‌گیرد.

از اهداف این سامانه، ایجاد و گسترش بانکداری الکترونیکی به گونه‌ای که مشتریان را از مبادله پول نقد دور کرده و به سمت اموری هدایت می‌کند که نیاز به پول نقد ندارند. به بیان دیگر مشتریان را از بانکداری سنتی به سمت بانکداری مدرن سوق می‌دهد.

در بانک انصار مشتریان علاوه بر مراجعه حضوری به شعب، می توانند از طریق کانال های بانکداری مدرن (اینترنت بانک، همراه بانک) نیز اقدام به انجام تراکنش ساتنا نمایند.

مزایای سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا)

  • اجرای بهتر سیاست‌های پولی
  • افزایش توانایی نظام بانکی در مدیریت منابع مالی و بهبود مدیریت نقدینگی
  • افزایش سرعت مبادلات بین بانکی
  • کاهش ریسک اعتباری
  • ضریب امنیت بالا

ساعات کار ساتنا در بانک‌ها چگونه است؟

حسب اعلام بانک مرکزی ساعات کار سامانه ساتنا در تمام بانک‌ها در روزهای شنبه لغایت چهارشنبه از ساعت ۸:00 تا ۱۶:0۰ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۸:00 تا ۱۳:0۰ می باشد.

لازم به توضیح است در صورتی که مشتریان بعد از ساعات فوق و از طریق شعب یا بانکداری اینترنتی مبادرت به صدور حواله ساتنا نمایند، حواله مزبور در روز کاری بعد به بانک مقصد ارسال می‌شود.